Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
PREDSTAVENIE

BAČOVA ŽENA /Ivan Stodola/

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Silný príbeh o žene, milujúcej matke, ktorá sa bez vlastnej viny ocitla v zúfalom rozpoložení. Medzi dvomi nezmieriteľnými mužmi si vybrala vernosť sebe...

Skvelý, rozhľadený dramatik, spisovateľ a významný lekár reformátor pochádzal z mimoriadneho, národne uvedomelého rodu Stodolovcov, do ktorého patrili vzdelanci, priekopnícki vedci, advokáti a napospol zapálení ochotnícki divadelníci, milovníci umenia. Bačova žena, pastierska dráma v troch dejstvách, je dielo, ktoré nepochybne patrí medzi konštantné a najväčšie hodnoty slovenskej dramatiky. V Slovenskom národnom divadle sme ju prvý raz zahrali v roku 1928, rok po jej napísaní a odvtedy neschádza zo slovenských ochotníckych a profesionálnych javísk. Inscenačná tradícia tohto slávneho titulu mapuje vývoj slovenského divadla v jeho rôznorodých podobách, dokonale koncentrovaná tragédia inšpiruje generácie divadelníkov a privádza k zaujímavým inscenáciám, od sociálne baladických tónov s etnografickým dôrazom až po symbolisticky čisté, esteticky číre zdôrazňovanie psychologicko-tematických vrstiev hry. Silný príbeh o žene, ktorá sa bez vlastnej viny ocitla v zúfalom položení a rozhodla sa, že keď nemôže byť verná dvom mužom naraz, bude verná sebe, dobrovoľnej smrti a svojim deťom... Dnes by sa hra mohla volať aj Evina voľba alebo pirandellovsky Každý mal svoju pravdu. Podstata antickej tragédie sa tu zrkadlí v slovenskej studni a pôsobivo prerastá v archetypálne psychologické modely. Bačova žena je plná vášne, univerzálnych morálnych dilem, vykričaných otázok a nevypovedaných intímnych tajomstiev. Potenciál dramatickej predlohy je stále potenciálom možného objavu pre širší európsky kultúrny priestor.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 40 minút bez prestávky

Inscenačný tím
Réžia Roman Polák
Dramaturgia Darina Abrahámová
Scéna Pavel Borák
Kostýmy Peter Čanecký
Hudba Lucia Chuťková

Obsadenie
Bača Ondrej Ján Koleník
Bača Mišo Alexander Bárta
Eva Diana Mórová
Matka Kamila Magálová
Starý bača Mrnčo Dušan Jamrich
Správca Dušan Tarageľ
Gazdiná Mária Kráľovičová, Zuzana Kocúriková
Notár Štefan Bučko
Svätojurský Ján Gallovič, Ivan Vojtek
Bača Martin vo videonahrávke Daniel Fischer
Ondrejko vo videonahrávke Alex Bašnár (ako hosť)
Miško vo videonahrávke Dominik Martin Bičkoš (ako hosť)

Autor fotografie: Martin Geišberg


KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.