Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

ALEXANDRA BARTH, JANA ILKOVÁ, DOMINIKA JACKULIAKOVÁ – LIKE A PICTURE

24.09.2020 , Štvrtok, 15:00 - 19:00

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Alexandra Barth, Jana Ilková, Dominika Jackuliaková – Like a Picture

11. september – 4.október 2020
otvorené: streda - štvrtok 15:00–19:00
galéria PHOTOPORT, Rovniankova 4, Bratislava

Kurátor: Filip Vančo

Like a Picture

Nápad na realizáciu tejto výstavy vznikol niekedy v roku 2019 počas príprav výstavy Dominiky Jackuliakovej (Locating Maxinne Bar, galéria Médium). Na prácach Dominiky Jackuliakovej, Jany Ilkovej a Alexandry Barth ma zaujali podobné, niekedy takmer identické motívy - banálne situácie, “fotografická” presnosť zobrazeného, absencia príbehu. A hoci autorky vo svojej tvorbe vychádzajú z odlišných východísk, nejedná sa o podobnosti čisto náhodné.

Východiskom pre maľby Alexandry Barth sú zväčša jej vlastné fotografie, ktoré neupravuje -zachovávajú si teda svoju dokumentaristickú podstatu. Použitá technika airbrush (nanášanie jemných čiastočiek farby striekacou pištoľou – akési pigmentové zrno), v kombinácii s dôrazom na svetlo a drobný detail, jej umožňuje pracovať s dojmom fotoreality. Stále však hovoríme o obrazoch. Maľbách zbavených maliarskeho gesta, o obrazoch niekde na hranici fotografie, reality a ilúzie.

Výber fotografií Jany Ilkovej na tejto výstave pochádza z rozpracovanej série denníkových záznamov. Dnes bežné smartfónové zápisky Ilková nesníma mobilom ale stredoformátom. Ilková maximálne využíva všetky fotografické postupy, ktoré ovláda dokonale. Svetlo, kompozícia aj technické spracovanie. V kombinácii s banálnosťou motívov vznikajú fotografie znepokojujúcej estetiky.

Dominika Jackuliaková, zvyčajne pracuje na dlhodobých projektoch. Výber jej fotografií je z ďalšej kapitoly série Locating Maxine Barr. Je zrejmé, že táto séria Jackuliakovej fotografií je veľmi osobná. Autorka sa snaží hovoriť o témach a pocitoch, ktoré sú častokrát ťažko popísateľné slovami. Hoci na začiatku bol príbeh, v Jackuliakovej fotografiách ho nehľadajme. Naratívnosť je nahradená snahou o objektívnu dokumentáciu skutočnosti. A práve v protichodnosti objektívneho a subjektívneho prístupu je ukrytá naliehavosť jej fotografií. S citlivosťou jej vlastnou pristupuje k výberu motívov. Nabáda nás na hľadanie podstatného v obyčajnom okamihu.

Nie je to však len estetika všednosti, ktorá spája vystavené diela. Skôr si myslím, že kľúčom k pochopeniu tejto výstavy je spoločný záujem autoriek o zcitlivovanie nášho vnímania. Naštartovanie uvažovania o všednom, nezaujímavom, banálnom v situácii, kedy všade naokolo poväčšine “vyhráva” efektné, efektívne a prvoplánové.

Filip Vančo


Alexandra Barth študovala maľbu na bratislavskej VŠVU v ateliéri Ivana Csudaia (2007 – 2013). Vystavovala na viacerých samostatných a skupinových projektoch najmä v nezávislých bratislavských galériách (HotDock, Žumpa, TemporaryParapet, PRFR). Vo februári 2020 mala samostatnú výstavu v talianskej Pescare (Fondazione Zimei). V roku 2017 založila artist run galériu Temporary Parapet vbratislavskej Petržalke. V súčasnosti žije a tvorí na vidieku neďaleko Bratislavy.

Jana Ilková študovala fotografiu na bratislavskej VŠVU. Vystavovala na mnohých samostatných a kolektívnych výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2010 je externou pedagogičkou na VŠVU v Bratislave. Žije a tvorí v Bratislave.

Dominika Jackuliaková študovala fotografiu na bratislavskej VŠVU. Jej práce boli vystavené na mnohých výstavách napr. Užitočná fotografia, SNG, 2019, Filter Space Gallery, Chicago, 2018, Galéria mesta Blanska, 2019. V roku 2020 jej bolo udelené Fullbrigtove štipendium.

Výstavný program galérie Photoport v roku 2020 podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Žiadame návštevníkov výstavy, aby dodržiavali všeobecne platné hygienické opatrenia v súvislosti s epidémiou Covid – 19.


www.photoport.sk│FB: Photoport 

MIESTO A DÁTUM KONANIA
24.09. Štvrtok, 15:00 - 19:00, Photoport - Centrum vizuálneho umenia, Rovniankova 4, Bratislava,
30.09. Streda, 15:00 - 19:00, Photoport - Centrum vizuálneho umenia, Rovniankova 4, Bratislava,
01.10. Štvrtok, 15:00 - 19:00, Photoport - Centrum vizuálneho umenia, Rovniankova 4, Bratislava,
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.