V dňoch 18. - 21. októbra sa už tradične pod záštitou Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení uskutoční 22. Ročník festivalu Áčko. Opäť poskytne priestor pre prezentáciu tých najkvalitnejších audiovizuálnych diel zo študentskej tvorby uplynulého roka. Akcia organizovaná samotnými študentmi podporuje myšlienku interakcie s publikom, autormi a kritikmi a prináša na kultúrnu scénu miesto pre odhalenie mladých talentov a ich pôsobenie vo filmovom priemysle aj pre laickú verejnosť. Vstup na toto podujatie je preto voľný.

Tohtoročnou témou festivalu je “Film, ako syntéza umení”, čím by sme chceli poukázať na jednotlivé druhy umenia, ktoré sa vo filme zoskupujú. Film je novodobé médium, ktoré spája klasické umelecké prejavy do celku. Dosiahnuť by sme to chceli pestrým sprievodným programom, v ktorom by malo zastúpenie každé z umení.

V rámci masterclassov sa nám napríklad predstaví slovenský fotograf Jakub Marech , ktorého možno poznáte pod menom Lousy Auber. Priblíži nám jeho tvorbu, život a isto sa bude spomínať i toľko diskutovaná rekonštrukcia Hotela Kyjev s názvom “Deconstructed”, za ktorou stojí práve Jakub.
Ďaľším z hostí bude Joel Ivan Hajoš, ktorý nás navštívi z Israela. Joel sa špecializuje na tvorbu tituliek, a tak nám priblíži v rámci jeho prednášky celý tento proces.

Režisér Ján Kadár by sa v apríli tohto roku dožil 100 rokov. V rámci tohto memória vznikla pekná prehliadka jeho filmov s názvom “Storočnica Jána Kadára”. Tvorbu jediného slovenského režiséra, ktorý je držitelom Oscara spolu s Elmarom Klosom za film Obchod na korze( 1965), budú môcť zhliadnúť aj návštevnící Áčka, a to konkrétne film Freedom Road.

Už tradične v spolupráci s ASK - asociáciou slovenských kameramanov, prebehne interaktívny workshop, kde sa aj široká verejnosť môže dostať za kameru a vyskúšať si za pomoci profesionálov rôzne cvičenia. Ďalej v rámci sprievodného programu bude prebiehať výstava fotografií našich študentov a samozrejme nesmieme zabúdať na divadelné umenie, kde vd’aka spolupráci so susednou Divadelnou fakultou nám študenti predstavia nejaké z ich divadelných predstavení.

Sme radi, že naše pozvanie na festival prijali aj spriatelené, zahraničné vysoké školy a to konkrétene z FAMU (Praha) a Lodz Film School (Poľsko). Budeme mať tak možnosť uvidieť a porovnať tvorbu i z okolitých krajín.

Samozrejme nemôže v rámci festivalu chýbať aj príjemná večerná zábava s hudobným doprovodom. Potvrdenými kapelami tohto ročníku sú Papyllon - mladá, štvorčlenná skupina z Prešova, ktorá je skvelým objavom posledného roka. V Prešove sa rodia talentovaní hudobníci, pretože d’aľšou mladou kapelou je The Void, opäť z Prešova.

Čo sa samotnej sút’aže týka sa okrem súťažnej sekcie budú premietať filmy aj z nesúťažnej. Bloky študentských filmov súťažiacich o ceny v rôznych kategóriách udeľuje porota zložená z reprezentantov literárneho fondu, LITY, SAPY, či študentami z katedry audiovizuálnych štúdií a filmovej kritiky.

Veríme, že si v pestrom programe príde každý na svoje. Festival vypukne otváracím ceremoniálom, ktorý sa bude konať u nás na škole na Svoradovej ulici už 18. októbra (štvrtok). Zvyšné dni budú nabité prehliadkami filmov, sprievodnými aktivitami a afterparties. V nedeľu 21. októbra prebehne záverečný ceremoniál spojený s odovzdávaním cien, taktiež na Filmovej Fakulte VŠMU.