Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
WORKSHOP

EX ORIENTE FILM

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

V Banskej Štiavnici sa uskutoční prestížny dokumentárny workshop Ex Oriente Film.
 
Ex Oriente Film, medzinárodná platforma zameraná na vývoj autorských dokumentárnych filmov a ich financovanie sa po trinástich rokoch vracia na Slovensko. Tradične trojfázový tréningový program uskutoční svoju prvú časť v dňoch 20. - 25. júna v Banskej Štiavnici. Workshop má podtitul Find Your Way - Vision, Space and Storytellinga je zameraný na literárnu prípravu dokumentárnych projektov. S českým Institutom dokumentárního filmu ho organizuje slovenské občianske združenie Film Expanded zastrešujúce aj projekt alternatívnej distribúcie Dokument na kolesách.
 
„Tešíme sa, že Ex Oriente Film sa po trinástich rokoch vracia na Slovensko. Považujeme to za dôležitý krok, a to v kontexte dlhodobo dobrej česko-slovenskej spolupráce, ako aj v kontexte medzinárodného presahu platformy. Ex Oriente Film otvárame ako pre slovenských filmových profesionálov, čím vzniká potenciál vytvorenia medzinárodných koprodukcií, tak aj pre študentských observerov. Naša snaha o inklúziu je v neposlednom rade viditeľná aj zo sprístupnenia nemalej časti výživného programu obyvateľom Banskej Štiavnice a širokej verejnosti,”povedal Roman Pivovarník, člen Film Expanded. „Institut dokumentárního filmu pre nás predstavuje inšpiratívny hub s pozoruhodne vybudovanou štruktúrou platforiem na poli autorského dokumentárneho filmu. Je nám cťou s ním spolupracovať. Za finačnú podporu ďakujeme Audiovizuálnemu fondu,” dodal Pivovarník. „Situovanie Ex Oriente Film na mapu slovenskej audiovízie má potenciál kontinuálnej spolupráce. Vzhľadom k rozsahu a dôležitosti česko-slovenského parnerstva ide napokon o pochopiteľný krok. Slovenské industry prostredie bude mať možnosť sa workshopu aktívne zúčastniť a slovenská audiovízia sa na ňom odprezentuje medzinárodne. Bez zaangožovania Film Expanded by workshop v Banskej Štiavnici nedosiahol túto nadhodnotu,” vyjadril sa Tomáš Tožička, riaditeľ Institutu dokumentárního filmu.
 
Slovenská kinematografia sa na Ex Oriente Film odprezentuje na paneli, kde príde Slovenskú filmovú krajinu predstaviť riaditeľka Slovak Film Commission Zuzana Bieliková, dokumentárnu dramaturgiu Rozhlasu a televízie Slovenska odprezentuje Ondrej Starinský. Ex Oriente Film sa zúčastnia študentskí observeri z Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a takisto slovenskí profesionáli z prostredia dokumentárneho filmu, ktorí budú mať rovnakú možnosť nahliadnuť do procesu tvorby dokumentárneho filmu v medzinárodnom kontexte.
 


Z vyše 100 projektov bolo vybraných 12 najkvalitnejších
 
Spomedzi viac ako stovky prihlásených projektov zo štyridsiatich krajín vybrali medzinárodní selektori dvanásť najlepších.Režiséri ich prídu do Banskej Štiavnice vyvíjať v tandeme so svojimi producentmi. Medzi vybrané projekty patrí napríklad pozoruhodný príbeh rómskych partizánov s názvom Ako som sa stala partizánkou od českej režisérky Very Lackovej, ktorý je pátraním po osobnej identite a identite rómskeho etnika srkz dejiny druhej svetovej vojny. Iný český projekt Pohodlné stoletíportrétuje 20. storočie tak, ako sa udialo v plzeňských interiéroch od svetoznámeho architekta Adolfa Loosa.Tieto nedávno znovuobjavené pamätníky životného štýlu piatich bohatých nemecky hovoriacich židovských rodín sú javiskom, na ktorom sa odohrávajú banálne aj kľúčové okamihy v živote jednotlivcov aj celej strednej Európy. Dokument Celibát českej fotografky Libuši Rudinskej bude zaznamenávať príbehy kňazov, rádových sestier či rehoľníkov, ktorí žili v celibáte a rozhodli sa ho opustiť. Medzi zaujímavé zahraničné projekty patrí rovnako A Man Sings After Warsrbskej autorky Any Otaševićz troch rôznych krajín - Srbska, Iraku a Sýrie, z ktorých každá bojuje so svojou vojenskou históriou pomocou umenia. Vo finálnej selekcii sú tiež projekty z Maďarska, Ruska, Poľska či Chorvátska.
 
>> Všetky informácie o Ex Oriente Film nájdete tu<<

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.