Tretie pokračovanie inonárodných príbehov z cyklu Rozprávková geografia.

Prečo s deťmi hovoriť o iných kultúrach?

V aktuálnom čase prinášajú televízia, rádiá, noviny a facebooky obrovské množstvo informácií o medzinárodnej situácii, o vojnách, migračnej kríze, teroristických útokoch, kultúrnych a náboženských odlišnostiach. Deti tieto správy vnímajú. Domnievame sa, že je potrebné sprostredkovať informácie vyvažujúce rozdiely a bariéry medzi národmi a kultúrami, medzi ľudmi, a to menej schematickým a zjednodušeným spôsobom, akým sú príslušníci/čky iných národov a národností zobrazovaní v populárnom priemysle. V tom je zmysel nášho projektu Rozprávková geografia.

ŽIDOVSKÉ ROZPRÁVKY

Marián Pecko, režisér tretej časti Rozprávkovej geografie, sa do kontaktu so židovskou kultúrou dostal už niekoľkokrát. V ostravskom divadle pri inscenovaní hry Israela Horovitza Lebensraum, v Pardubiciach pri insenácii Kejklíř z Lublinu. V rámci Slovenska režijne interpretoval legendárny príbeh Ladislava Grosmana Obchod na korze (DJZ Prešov). Išlo o inscenácie pre dospelé publikum..

„Tentokrát som sa pokúsil dozvedieť o čom sa dospelí rozprávajú s deťmi. A zistil som, že to vôbec nie je jednoduché. Dozvedel som sa, že hebrejčina nemá výraz pre slovo "rozprávka". Židovský rozprávkar neexistuje, existuje len akýsi vykladač. Židovské príbehy nikdy nechceli zachytiť to, čo je prchavé, ale čo je trvalé. Židov nezaujíma predstava, ale pravda. Majú veľa mýtov a legiend, no ich hrdinami sú hlavne historické postavy.“

Režisér MP.


Tak sa pozrime ako hľadanie (ne)rozprávkových príbehov dopadlo…

Keď som bola malá, začula som kdesi slovo „chelmčan“. Vôbec som vtedy netušila, že niekde v Poľsku existuje mesto, ktoré sa volá Chelm a ktorého obyvatelia, Chelmčania, sú vlmi známi po celom svete. Niektorí totiž Chelmčanov považujú za veľkých hlupákov, niektorí za mudrcov a iní ich dokonca nazývajú hrdinami. Každý národ má svojich „mudrcov“, každý národ má mesto, o ktorom sa rozprávajú komické príbehy a zábavné historky. Po celej Európe krúžia veľmi podobné príbehy: o obyvateľoch anglického mestečka Gotham, gréckej Abdery, nemeckého Schildu, francúzského Zvonodrozdova (Clochemerle), či slovenského Kocúrkova. A Židia majú svoj Chelm. O niektorých občanoch z tohto (ne)obyčajného mesta, Vám dnes porozprávame... Shalom aleikhem. Mier s tebou.

Autori: Isaac Bashevis Singer, Menachem Kipnis
Scéna, kostýmy, bábky: Ivana Macková a.h.
Hudba: Róbert Mankovecký a.h. , výber, 
Réžia: Marián Pecko

Účinkujú: Ivana Kováčová, Filip Štrba

Verejná prezantácia: 14. 5. 2017
Premiéra: 11. 6. 2017 o 16.00 hod. v divadelnom Teátriu BDNR+

Podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. 

Vstupné: 3,5 €, predpredaj: 3 €
/v Teátriu/

www.bdnr.sk│FB: Bábkové divadlo na Rázcestí