Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

VÍTAME VČIELKY

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Vítame včielky v Tihányiovskom kaštieli

Banská Bystrica sa opäť začlenila medzi svetové mestá podporujúce záchranu včelstva, v ktorých čoraz častejšie umiestňujú úle na verejných priestranstvách priamo v centre mesta. Malí aj veľkí môžu počas letných mesiacov v expozícii Tihányiovského kaštieľa spoznať tajomné spoločenstvo včiel a odhaliť jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu cez unikátny živý pozorovací úľ.

Zachráň včelu, zachrániš svet

Aj Albert Einstein tvrdil, že keď vymrú včely, ľudstvu nezostávajú viac než štyri roky života. Hlavnou funkciou mestských včiel je opeľovanie, ktorého význam je dnes ešte stále nedocenený. Včely opeľujú 84 % rastlinných druhov pestovaných v Európe a závisí od nich až 76 % produkcie potravín. Mestské úle sú často umiestnené na strechách budov v centrálnych zónach.

Slovenský unikát v Banskej Bystrici

Pozorovací úľ v Tihányiovskm kaštieli je prvým živým úľom na Slovensku, ktorý je umiestnený priamo v expozícii múzea. Bezpečne, cez pozorovacie okienka môžu návštevníci obdivovať život a prácu včiel, pohľadať kráľovnú, trúda, robotnice a sledovať ich pri bežných činnostiach.

„Stredoslovenské múzeum v ničom nezaostáva za mnohými svetovými iniciatívami, ktoré podporujú záchranu včelstva. Po vzore Prírodovedného múzea vo Viedni je prvým múzeom na Slovensku so živým úľom v priestoroch expozície. Naším úsilím je, aby si nielen včelári uvedomovali, že od prežitia včiel závisí aj život nás všetkých,“ zdôrazňuje riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici PhDr. Marcel Pecník.

Pretaviť myšlienku do skutočnosti pomohla aj Stredná odborná škola Pod Bánošom, ktorá vychovala už nejednu generáciu slovenských včelárov a zabezpečila inštaláciu pozorovacieho úľa. Živé včely budú bzučať a usilovne pracovať v Tihányiovskom kaštieli približne do septembra 2019.

www.ssmuzeum.sk│FB: Stredoslovenské múzeum

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.