Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

V KRAJINE REMESIEL

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Preneste sa spolu so Stredoslovenským múzeom do čarovnej krajiny remesiel, ktorá ovládne priestory Thurzovho domu od štvrtka 20. februára 2020. Výstava prác 7. ročníka súťaže Ústredia ľudovej umeleckej výroby V krajine remesiel predstaví tradičné ľudové remeslá prostredníctvom kreatívnych výrobkov detí a mládeže z celého Slovenska.

Tradičné ľudové remeslá majú nezastupiteľné miesto aj medzi tými najmenšími. Dôkazom toho je už 7. ročník súťaže V krajine remesiel, ktorú od roku 2006 organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Cieľom súťaže je vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá, posilniť ich vedomie kultúrnej identity, ale aj podporiť ich manuálnu zručnosť a výtvarnú kreativitu. Úspechy súťaže každoročne potvrdzujú jej význam a každý ďalší ročník prináša nové, nápadité, remeselne zvládnuté diela. Aj tento rok sa žiaci mohli zapojiť do viacerých tém rozdelených podľa materiálových skupín: Zakliate v dreve, Nite nebláznite, Noty pre drôty, Na sklo maľované, Pletky s pletivami a Veci, čo nevedia všetci.

„Hmatateľná schopnosť tvoriť je úžasná vlastnosť. Kreatívni ľudia v ÚĽUV-e, pedagógovia v školách a deti vytvorili a prezentujú v priestoroch nášho múzea svoje spoločné dielo. Tradičné ľudové remeslá boli bežnou súčasťou každodenného života a malí remeselní majstri nás V krajine remesiel presviedčajú, že nepatria len do minulosti,“ uviedla kurátorka výstavy, Mgr. Vladimíra Luptáková.

Krajina remesiel je miestom, kde sa stretávajú šikovní, zruční a predstavivosťou obdarení ľudia. Narazíte v nej na majstrov remeselníkov, ale aj ich žiakov – učňov a tovarišov, ktorí sa u nich učia remeslu. Všetci majú ale niečo spoločné: šikovné ruky, otvorenú myseľ a veľkú fantáziu.

„Teší ma, že v mene kolektívu pracovníkov Stredoslovenského múzea i kolegov z ÚĽUVU, s ktorým radi spolupracujeme, môžem všetkých priaznivcov histórie a tradícií opäť pozvať do krásne a efektívne vynovených výstavných priestorov Thurzovho domu. Verím, že výstava sa bude návštevníkom páčiť a že pomôže ďalej viac a viac oživovať našu jedinečnú ľudovú kultúru,“ dodal riaditeľ Stredoslovenského múzea PhDr. Marcel Pecník.

Otvorenie výstavy spolu s odovzdávaním cien sa bude konať v Thurzovom dome vo štvrtok 20. februára 2020 o 12.00 hod. Výstava potrvá do 19. apríla 2020 21.augusta 2020.

www.ssmuzeum.sk│FB: Stredoslovenské múzeum

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.