Spolu s okolitou prírodou rozkvitli aj vynovené priestory Thurzovho domu na banskobystrickom námestí. Od mája do augusta 2020 pripravilo Stredoslovenské múzeum po opätovnom sprístupnení svojich expozícií etnografickú výstavu ROZKVITNI, na ktorej predstaví návštevníkom bohatú zbierku rastlinných motívov, ukrytých najmä v tradičnom ľudovom odeve, ale aj na nábytku a keramike z okolitých regiónov.

Jar sa na Slovensku niesla v znamení prísnych opatrení, kvôli ktorým mnohí z nás museli tráviť čas vo svojich domovoch a prišli tak o možnosť zažiť na vlastnej koži prebúdzajúcu sa prírodu. Etnografická výstava Rozkvitni v Thurzovom dome spája výnimočnú krásu kvetov, kríkov a stromov prenesených do každodenného života na slovenskom vidieku, ktoré môžu aspoň sčasti nahradiť pocit stratenej jari. Autorkami výstavy sú Mgr. Mária Trubínyová a Mgr. Vladimíra Luptáková.

Spoločným znakom všetkých predmetov na výstave je ich výnimočná výzdoba a ozdobnosť, ktorej dominujú rastlinné motívy. Na bohatej ukážke krojov, keramiky či nábytku nájdete okrem tradičných prvkov – ruží, klinčekov, sedmokrások, konvaliniek – aj na prvý pohľad nezvyčajné motívy. Veľmi častým a obľúbeným vzorom vyšívačiek sa v priebehu rokov stalo napríklad granátové jablko. V predstavách Rimanov symbolizovalo lásku, manželstvo a plodnosť. Zduchovnením zase získalo nový význam. Šťava z jablka symbolizovala krv mučeníkov, jadierka obalené jedinou šupkou veriacich, spojených jedinou cirkvou. Obraz poleného jablka s hojnosťou semien sa v barokovej symbolike zmenil na predstavu dobročinnosti. V kresťanskej symbolike mohlo granátové jablko symbolizovať aj sprítomnenie návratu do raja. Vo svetskej symbolike zas poukazuje granátové jablko na princíp harmónie, pokoja a bezpečia.

„Textil, nábytok a keramiku sme inštalovali ako umelecké diela a zdôrazňovali najmä ozdobnosť sukní, opleciek, stánok, ale aj svadobných truhlíc či keramiky z bohatého etnografického fondu Stredoslovenského múzea. Tradičný ľudový odev – kroje – sme vybrali zo 4 hlavných regiónov: Horehronie, Podpoľanie, Hont a Novohrad,“ uviedla jedna z kurátoriek výstavy, etnologička Stredoslovenského múzea Mgr. Mária Trubínyová.

„Znovu otvorené dvere Thurzovho domu vás z ruchu námestia zavedú priamo do farebnej záhrady, ktorá poteší milovníkov tradičnej ľudovej kultúry, ale aj histórie, prírody a vzácneho dedičstva našich predkov. Naša nová výstava má priliehavý a krásny názov Rozkvitni, preto veríme, že môže symbolicky inšpirovať aj celú našu spoločnosť po zložitom období, ktoré sme si prežili a ktorého dozvuky ešte stále pociťujeme...“ uzatvára PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Trvanie výstavy: MÁJ - AUGUST

www.ssmuzeum.sk│FB: Stredoslovenské múzeum