Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
FESTIVAL

PRVÝ ČLOVEK BOL UMELEC 4

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Prvý človek bol umelec 4 vo Vile D. Skuteckého

Festivalový program vo Vile Dominika Skuteckého od augusta do septembra 2019 ponúka koncerty, filmy, divadlo, piknik v záhrade spojený s čítaním pre deti, prednášku reštaurátora a vernisáž výstavy. Ďalší program festivalu bude prebiehať v budovách Bethlenovho domu a Pretória.

Vstup na všetky podujatia je voľný.

www.ssgbb.sk│FB: Stredoslovenská galéria

 Prvý človek bol umelec 4 vo Vile D. Skuteckého 

 

 •  KONCERT V ZÁHRADE 
  7. 8. o 19.00 hod.│Uouo
  Michaela Turcerová (saxofóny) a Štefan Szabó (gitary) a ich spoločný rozhovor na rôzne témy.
  Svieža hudba dua Michaely Turčerovej (saxofóny) a Štefana Szabóa (gitary) je postavená nielen na ich solídnych hráčskych základoch, ale najmä na skladateľskej invencii. Ich koncept ignoruje žánrové škatuľky a tak trochu skostnatenú jazzovú formu.
   
 •  FILM V ZÁHRADE 
  7. 8. o 20.30 hod.│Nikdy neodvracaj zrak
  historická dráma, DE/IT, 2018, 188 min., r. Florian Henckel von Donnersmarck
  Strhujúca dráma o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti sa odohráva na pozadí troch ér nemeckej histórie. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, životom a dielom významného nemeckého maliara Gerharda Richtera. Preklenuje tri éry nemeckej histórie, v rámci ktorých maliar Kurt Bartnert prežil svoje detstvo v nacistickom Nemecku, vyrastal v komunistickom Východnom Nemecku a svoj umelecký vývoj zavŕšil v Západnom Nemecku.
   
 •  PIKNIK V ZÁHRADE 
  14. 8. o 14.00 hod.│Piknik - Zmyslové hry - Čítanie pre deti
  Piknik od 14.00 hod.│Zmyslové hry 14.30 – 16.30 hod.│Čítanie pre deti 15.00 hod.
  Spravte si piknik v čarovnej záhrade Skuteckých a zahrajte si obľúbené edukačné hry k stálej expozícii maliara. Deti čaká kreslenie, Dominikov zábavný kufrík, rôznorodé zmyslové hry a čítanie z Osmijankových rozprávok od Kristy Bendovej.
   Osmijankove rozprávky / Krista Bendová
  Radosť a smiech detí i dospelých vzbudzuje každá zo 64 rozprávok o zvieratkách, princeznách, zázračných krajinách, detektívoch, vtáčikoch… Nestarnúce a aj po vyše štyridsiatich rokoch živé rozprávky vložila do Osmijankovej kapsičky vynikajúca spisovateľka a veľká kamarátka detí Krista Bendová. Rozprávky pozná niekoľko generácií poslucháčov najmä vďaka ich magickej interpretácii Ctibora Filčíka v Slovenskom rozhlase. Táto kultová generačná kniha prinesie dnešným deťom rovnaké potešenie, aké pri čítaní zažívali ich rodičia a starí rodičia: vtip, neprekonateľný humor, nebojácnosť, dobrosrdečnosť a fantáziu.
  3 rozprávky, cca 45 min.
  Čítať bude Janka Mojšová

   
 •  DIVADLO V ZÁHRADE 
  14. 8. o 17.00 hod.│Šaško Fjodor – Na Hran(i)e (Filip Hajduk)
  Obľúbená interaktívna klauniáda pre deti so šaškom Fjodorom, ktorého show je zakaždým jedinečná, plná žonglovania, balansu kadečoho (stoličky na brade) a smiechu.
   
 •  FILM V ZÁHRADE 
  14. 8. o 20.30 hod.│Best of Fest Anča 2019
  Výber najlepších animovaných filmov z 12. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Fest Anča, ktorý je zameraný na „animáky“ predovšetkým pre dospelého diváka.
   
 •  PREDNÁŠKA 
  21. 8. o 17.00 hod.│ZREŠTAUROVANÉ – maľby Dominika Skuteckého
  Reštaurátor Miroslav Slúka odhalí najnovšie zreštaurované obrazy Skuteckého. V prednáške priblíži zaujímavosti z reštaurovania celej galerijnej kolekcie obrazov Dominika Skuteckého.
   
 •  KONCERT V ZÁHRADE 
  21. 8. o 19.00 hod.│Ivana Mer
  Speváčka a skladateľka Ivana Mer prekračuje žánrové hranice a v hudbe si vytvára vlastný svet a jazyk. V jej tvorbe sa prelínajú prvky ambientnej elektroniky, atmosferické krajiny, vokálne harmónie a akustické nástroje. Pred vydaním nového albumu, odprezentuje ešte jeden z posledných koncertov na ktorom zaznejú jej autorské skladby z jej CD “Early Works”, ale aj doteraz nezverejnený hudobný materiál.
  Ivana Mer – spev, elektronické klávesy│Nina Marinova – husle, vokály│Cristian Estrella – elektronika,vokály ,vizuály│David Rasi – bicie, perkusie│
   
 •  FILM V ZÁHRADE 
  21. 8. o 20.30 hod.│Inde
  dokument, SK/CZ, 2018, 80 min., r. Juraj Nvota, Marian Urban
  Príbeh storočia, v ktorom sa formovala moderná identita, kultúra, základné hodnoty Slovenska – ako súčasti Československa. Život a doba tuláka, väzňa, šermiara, fotografa, maliara, pútnika, akčného tvorcu, performera, hľadača radosti a slobody Alexa Mlynárčika (….)v pohyblivých obrazoch a fotografiách. Film nás sprevádza životom  umelca – v jeho výnimočných prejavoch, aktivitách, ale aj protichodnostiach a kontraverznostiach doby, v ktorej žil a najmä žije.
  “Sloboda je subjektívny pocit človeka, ktorý si musí nejako nájsť,” vraví ku koncu dokumentárneho portrétu o sebe výtvarník. Ak nepatríte k “die-hard” fanúšikom umenia, bude asi práve toto to posolstvo, ktoré vo vás pri sledovaní filmu Inde najviac zarezonuje.
   
 •  VERNISÁŽ 
  10. 9. o 17.00 hod.│Architekt Alexander Skutecký
  V rodinnej Vile Dominika Skuteckého bude uvedená prvá samostatná výstava medzivojnového architekta Alexandra Skuteckého (25.6. 1883, Viedeň – 1944, ?), ktorý bol starším synom známeho maliara Dominika Skuteckého. Architekt pôsobil po ukončení štúdia v Budapešti a neskôr najmä v Bratislave, kde projektoval verejné stavby na základe súťaží – napríklad budovu Všeobecnej úverovej banky (dnes OTP banka) na Štúrovej ulici, či Justičný palác spolu s Vojtechom Holeschom. Výstava bude sledovať aj jeho životnú dráhu. Alexander Skutecký je jedným z mnohých aktívnych medzivojnových architektov, ktorých tragicky postihla 2. svetová vojna.
  Výstava popri zhodnotení architektovej tvorby predstaví aj osobnosť Alexandra Skuteckého a prispeje k mapovaniu pôsobenia rodiny Skuteckých.


Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri: Artforum Banská BystricaLiterárna bašta 

Tešíme sa na Vás!

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.