Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

NOVÁ STÁLA EXPOZÍCIA DOMINIKA SKUTECKÉHO

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Všetky expozície ZATVORENÉ! V rámci preventívnych opatrení budú až do odvolania všetky expozície Stredoslovenskej galérie zatvorené.

Stredoslovenská galéria v spolupráci s Banskobystrický samosprávny kraj Vás pozývajú na ZRENOVOVANÉ – Stála expozícia Dominika Skuteckého sprístupnenie Vily Dominika Skuteckého po zrenovovaní interiéru a reinštalácii stálej expozície maliara.

Vilu Skuteckých môžete navštíviť od 13. marca 2020 počas otváracích hodín galérie (10.30 – 17.00).

Otvorenie Vily Dominika Skuteckého: 13. 3. 2020 o 10.30
Miesto: Vila Dominika Skuteckého
Autor: Dominik Skutecký
Kurátor: Katarína Baraníková

ZRENOVOVANÉ – Stála expozícia Dominika Skuteckého

Zámerom novej expozície maliara Dominika Skuteckého je využiť potenciál umelcovej vily v Banskej Bystrici ako autentického prostredia jeho tvorby a rodinného života. Usadil sa tu koncom 19. storočia, po dlhoročnom pôsobení najmä v Benátkach a Viedni. Vilu si nechal postaviť podľa vlastných návrhov v neorenesančnom štýle so sgrafitovou výzdobou na priečelí, ktorú aj sám vytvoril.

Inštalácia v zrenovovanej vile približuje život maliara a jeho rodiny prostredníctvom expozičných tematických miestností. HALA TALIANSKEHO UMENIA predstavuje maliarove štúdiá a pôsobenie v Benátkach, tvorbu žánrových obrazov s výpravnými scénami zo slávnych benátskych chrámov a zákutí. Skuteckého najznámejšie dielo Trh v Banskej Bystrici so zachovanými artefaktami uvádza návštevníkov do ďalšieho priestoru – SALÓN, ktorý pripomína meštiansku kultúru obdobia konca habsburskej monarchie. Maľby s námetmi miestnej society z trhov a parkov striedajú veľkoformátové reprezentatívne portréty cisárskeho páru ako aj lokálnych osobností barónky Rádvánszkej, či mecenáša Teofila Stadlera. Na druhej strane salónu sa prostredníctvom intímnejších rodinných portrétov oboznámite s rodinnou históriou maliara. ATELIÉR odhaľuje vývin Skuteckého tvorby a maliarskej techniky. Od akademických počiatkov, cez štúdium starých renesančných techník a experimentovanie s farbami, až k neskoršiemu záujmu o svetelnosť luministickej (impresionistickej) maľby prelomu 19. – 20. storočia. Jedinečný je maliarsky cyklus dokumentujúci tradičnú prácu kotlárov z banskobystrických medených hámrov, ktorý vystihujú živelné efekty ohňa hámrových pecí. Miestnosť PRACOVŇA zostáva vyhradená pre dočasné výstavy – najmä pre prezentáciu tvorby talentovaných potomkov, ktorých zložité a tragické osudy približuje rodinná mapa. (Do konca roka 2020 je sprístupnená výstava umelcovho syna, Architekta Alexandra Skuteckého (1883 -1944). Prostredie ZIMNEJ ZÁHRADY ponúka návštevníkom oddychovú zónu pre tvorivé aktivity, či spoločenské hry.


Dominik Skutecký: Umelec v ateliéri, 1920, olej na plátne, nezvestné – kedysi v majetku umelcovej rodiny

Okrem rozšírenia expozície v umeleckohistorickom kontexte bola zrealizovaná čiastočná rekonštrukcia interiéru podľa nájdenej dokumentácie a dobových vzorov – úprava osvetlenia, okien, výmaľba stien, či vytvorená replika maliarskeho pódia v umelcovom ateliéri. Salón dotvára starožitný mobiliár z rodinnej zbierky maliarovho vnuka, spisovateľa a dramatika Petra Karvaša. Namiesto pasívnej obrazárne tak expozícia vytvára dobovo inšpiratívne prostredie prispôsobené pre pohodlné trávenie času návštevníkov s tvorivými aktivitami, kultúrnymi zážitkami aj sprievodnými dočasnými výstavami.

Katarína Baraníková


Kurátorka expozície: Katarína Baraníková
Reštaurátor: Miro Slúka 
Dizajn a architektúra expozície: Marcel Benčík
Mobiliár expozície: Maroš Semančík
Konzultujúci kunsthistorici: Klára Kubičková, Katarína Beňová, Zuzana Majlingová
Miesto: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica
Trvanie: sprístupnenie pre verejnosť 13. 3. 2020 o 10:30

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Renovácia Vily Dominika Skuteckého je realizovaná vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja. Projekt reinštalácie vily a Stálej expozície Dominika Skuteckého z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

FACEBOOK EVENT

www.ssgbb.sk│FB: Stredoslovenská galéria


Akvizícia SSG 2019 – Dominik Skutecký: V hrnčiarskej dielni, ok. 1899, olej na dreve, majetok SSG

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.