Havrany a ich príbuzní sa už čoskoro zahniezdia v Stredoslovenskom múzeu. Výstava, ktorá priblíži inteligenciu a význam krkavcovitých vtákov v prírode, symbolike a ľudovej slovesnosti, potrvá v Tihányiovskom kaštieli od 12. marca do 28. júna 2020.

Havrany, vrany, straky, krkavce, kavky, sojky či orešnice. Tvorcovia sveta, spoločníci bohov, zvestovatelia smrti a vojen, zlodeji, hlučné čierne potvory – krkavcovité vtáky sú už po stáročia spájané s mýtmi a legendami, pričom ľudia im vždy pripisovali najmä negatívne vlastnosti. Do tejto čeľade patrí približne 120 vtáčích druhov a na Slovensku hniezdi 8 z nich. Patria k najinteligentnejším vtákom a živočíchom vôbec, pomer hmotnosti mozgu k hmotnosti tela je u nich veľmi vysoký, porovnateľný s primátmi či veľrybami. Mnoho druhov sa však dostáva do konfliktu s človekom, čo prispieva k ich častokrát skreslenej nepopulárnej povesti.

Krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom a legendy, ktoré ich obklopujú, predstaví výstava Havrany a ich príbuzní v Tihányiovskom kaštieli. Autorkou výstavy je biologička Gemersko-malohontského múzea RNDr. Monika Gálffyová a Stredoslovenské múzeum pri jej príprave spolupracovalo aj s Múzeom vo Svätom Antone a Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré zapožičali zaujímavé predmety zo svojich zbierok.

„Môj veľký obdiv patrí krkavcovi, ktorého vedci považujú za intelektuála vtáčieho sveta. Okrem toho, že sa dokáže veľmi sofistikovane dostať k potrave, či napodobniť ľudskú reč, býva pôvodcom nejednej vtipnej situácie, pričom s potešením vystrája rôzne šibalské kúsky ľuďom i zvieratám,“ uviedla kurátorka výstavy, zoologička Stredoslovenského múzea Ing. Renáta Kapustová. Výstava Havrany a ich príbuzní naučí návštevníkov prostredníctvom fotografií, dermoplastických preparátov a interaktívnych hier rozlišovať jednotlivé druhy vtákov, priblíži mýty, bájky a povery, ktoré sa s nimi spájajú. Zároveň prinesie možnosť okúsiť ich život na vlastnej koži vďaka modelom hniezd vybraných druhov v nadživotnej veľkosti.

„Stredoslovenské múzeum má bohaté zbierky aj z oblasti prírodných vied a tiež na tomto „poli“ realizuje mnoho vzdelávacích a prezentačných aktivít. Verím preto, že aj táto zaujímavá výstava si nájde mnoho spokojných návštevníkov,“ dodáva Mgr. Matúš Molitoris, zástupca riaditeľa Stredoslovenského múzea.

Pozývame vás na vernisáž výstavy Havrany a ich príbuzní, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 12. marca 2020 o 15.00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

www.ssmuzeum.sk│FB: Stredoslovenské múzeum