Opera v troch dejstvách. Dielo uvádzame v ruskom jazyku so slovenskými titulkami

Libreto: Konstantin Šilovskij a Piotr Iľjič Čajkovskij
- podľa rovnomenného veršovaného románu A. S. Puškina

Najobľúbenejšia Čajkovského opera vznikla s podtitulom „lyrické scény v troch dejstvách“. A skutočne. Libreto k opere napísal podľa Puškinovho veršovaného románu Konstantin Stepanovič Šilovskij, ktorý sa do textu snažil vložiť čo najviac doslovných citácii Puškina. V opere dokonca nachádzame celé scény prevzaté z románu, ktorý je vo svojej podstate komorným príbehom s jednoduchou, no o to dramatickejšou zápletkou. Vo svojej podstate neoperný dej však vynikajúco napĺňa hudba, ktorá disponuje veľkým výrazovým a zvukovým aparátom romantickej opery – nachádzame v ňom veľké zborové scény, emotívne árie, tance prevádzané za zvukov symfonicky znejúceho orchestra. Operu prvýkrát uviedli v moskovskom Malom divadle v roku 1879 a na pôde banskobystrického divadla sa dožíva už svojho piateho uvedenia.

Opera Eugen Onegin je jedným z najznámejších diel svetovej opernej literatúry. Vznikala takým nedivadelným a neoperným spôsobom, že sám Čajkovskij v jej „opernosť" neveril, a preto svoje dielo nazval „lyrickými scénami". K literárnej predlohe Onegina mal mimoriadny vzťah - znova a znova sa vracal k tejto básnickej skladbe. Vybral niektoré jej časti a zoskupil do sledu lyrických obrazov. Čajkovskij sa snažil melódiou zachytiť každé duševné pohnutie hlavných hrdinov a hudobne podfarbiť každý ich čin.

Ak porovnáme Puškinovho a Čajkovského Onegina, možno povedať, že skladateľ neostal nič dlžný básnikovi. Eugen Onegin patrí k najväčším pokladom ruského literárneho i hudobného umenia.

Dej opery sa odohráva v Rusku v 1. polovici 19. storočia. Mladý unudený šľachtic a veľkomestský elegán Eugen Onegin sa vydáva so svojim priateľom Lenským na vidiek za jeho snúbenicou Oľgou. Jej sestra Táňa sa do Onegina zamiluje a vyzná mu lásku. On však pre ňu nemá pochopenie a chladne ju odmieta. Aby sa rozptýlil, začne dvoriť Lenského snúbenici. Lenskij chce chrániť česť ľahkomyseľnej Oľgy, no Onegin ho v súboji zabije. Po Lenského smrti nešťastný Onegin odchádza na bezcieľnu púť po Rusku, až sa napokon vracia späť do Petrohradu. Opäť stretáva Tatianu, ktorá sa medzitým stala manželkou kniežaťa. Vyznáva jej svoju lásku, no tentoraz je to Táňa, kto odmieta jeho vyznanie, hoci ho nikdy neprestala milovať...  

Hudobné naštudovanie: Igor Bulla
DirigentIgor Bulla
Réžia: Anna Osipenko
Scéna: Sergej Novikov
Kostýmy: Sergej Novikov
Choreografia: Michail Čajkasov
ZbormajsterJán Procházka

Tatiana: Patrícia Macák Solotruková, Eva Šušková a.h.
Oľga: Alena Kropáčková a.h., Elena Shatokhina a.h.
Onegin: Šimon Svitok, Ľubomír Popík a.h.
Lenskij: Michal Hýrošš, Róbert Smiščík a.h.
Gremin: Ivan Zvarík, Makariy Pihura a.h.
Filippievna: Eva Lucká, Jitka Sapara Fischerová a.h.
Triquet: Peter Schneider, Martin Gyimesi a.h.
Rotnyj: Karol Kurtulík, Slavomír Macák

Spoluúčinkuje: zbor, balet a orchester Štátnej opery
Koncertný majster: Oldřich Husák

www.stateopera.sk│FB: Štátna opera Banská Bystrica