Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

ARCHITEKT L. E. HUDEC „BANSKÁ BYSTRICA - ŠANGHAJ“

22.02.2020 , Sobota, 13:00 - 17:00

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Banská Bystrica je rodným mestom významného a medzinárodne známeho architekta 20. storočia Ladislava Eduarda Hudeca (8. 1. 1893 - 26. 10. 1958). Jeho život bol bohatý tak na udalosti, straty, úporné zápasy, ako aj na úspechy a plný rozvoj jeho tvorivých schopností napriek zložitým podmienkam.

Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca (21. 4. 1858 - 18. 12. 1920) v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom. Predstavenie diela otca - staviteľa - je dôležitou súčasťou výstavy.

Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti istá úspešná budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno vrátane ruského zajatia na Sibíri. Po úteku ho pud sebazáchovy priam zázračným spôsobom zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj, vzdialeného 11 000 kilometrov od rodného mesta. Jeho domov v Banskej Bystrici zanikol, žijúci členovia rodiny sa presťahovali do Maďarska. V Šanghaji, ktorý sa mu na 29 rokov stal domovom, zanechal takmer 400 realizovaných projektov. Najznámejší Park Hotel bol prvým mrakodrapom v Ázii (1931 - 1934). L. E. Hudec opustil Šanghaj tajne v roku 1947 kvôli zmeneným spoločenským podmienkam, zachraňujúc tak život celej svojej rodine. V roku 1948 požiadal z Európy o azyl a štátne občianstvo v USA. Usadil sa v Berkeley, ale už neprojektoval. Jeho meno ostalo nadlho neznáme. V Číne, Československu, či Maďarsku sa nespomínalo vyše polstoročie.

Prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a označených ako chránené kultúrne pamiatky. Na Slovensku sa jeho meno stáva známe v podobnom časovom slede. V roku 2010 sa konala  premiéra filmového dokumentu Ladislava Kaboša Zmenil tvár Šanghaja na svetovej výstave EXPO v Šanghaji a následne na Slovensku. V Banskej Bystrici vzniká nezisková organizácia C.A.L.E.H. n. o. (Centrum architekta L. E. Hudeca) a prvé trojjazyčné dielo Po stopách architekta L. E. Hudeca. Jeden z hlavných cieľov - uskutočnenie stálej expozície v Banskej Bystrici, sa stáva skutočnosťou v tomto roku vďaka spojeniu predstáv neziskovej organizácie C.A.L.E.H. n. o. a riaditeľa firmy CONTRAX PLUS, spol. s r. o., Ing. Drahoša Kondera.

Poslaním neziskovej organizácie Centrum architekta L. E. Hudeca (C.A.L.E.H. n. o.) je prezentovať životný príbeh architekta Ladislava Eduarda Hudeca a jeho rodiny. Aj napriek skutočnosti, že podstatná časť architektovho života je spojená s čínskym Šanghajom, jeho osud je hlboko previazaný a spätý s jeho rodnou Banskou Bystricou.

Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a slávneho architekta L. E. Hudeca, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja. Je koncipovaná v rámci časovej osi zohľadňujúc rodinné, spoločenské a dejinné udalosti, ktoré rodinu staviteľa a architekta výraznou mierou ovplyvňovali. Výstava je zároveň vyjadrením úcty a splatením podlžnosti voči osobnostiam, na ktoré sa nemá zabúdať.

www.lehudec.org│FB: CALEH


ARCHITEKT L. E. HUDEC „BANSKÁ BYSTRICA - ŠANGHAJ“
Stála expozícia venovaná životu a dielu architekta Ladislava Eduarda Hudeca a jeho otcovi, staviteľovi Jurajovi Hudecovi.

Otvorenie expozície: 28. marca 2019 o 17:00 v Centre architekta L. E. Hudeca Skuteckého 22 ( Späthova vila) , 974 01 Bánská Bystrica

Trvanie expozície: 28. 3. 2019 - 28. 3. 2020

Kurátori expozície: PhDr. Klára Kubičková, Mgr. Eva Furdíková, Ing. arch. Rastislav Udžan, PhD.

Grafika expozície: Mgr. art. Peter Javorík, ArtD.

Usporiadatelia: C.A.L.E.H. n. o. , CONTRAX PLUS, spol. s r. o.

Miesto konania: Centrum architekta L. E. Hudeca, Skuteckého 22 ( Späthova vila) , 974 01 Banská Bystrica

Projekt podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Banská Bystrica, CONTRAX PLUS, spol. s r. o.

Webový odkaz: www.lehudec.org

Kontakt: info@lehudec.org│+421 905 157 135

MIESTO A DÁTUM KONANIA
22.02. Sobota, 13:00 - 17:00, CALEH - Centrum architektúry L. E. Hudeca, Skuteckého 22, Banská Bystrica,
23.02. Nedeľa, 13:00 - 17:00, CALEH - Centrum architektúry L. E. Hudeca, Skuteckého 22, Banská Bystrica,
24.02. Pondelok, 15:00 - 17:00, CALEH - Centrum architektúry L. E. Hudeca, Skuteckého 22, Banská Bystrica,
25.02. Utorok, 15:00 - 17:00, CALEH - Centrum architektúry L. E. Hudeca, Skuteckého 22, Banská Bystrica,
26.02. Streda, 15:00 - 17:00, CALEH - Centrum architektúry L. E. Hudeca, Skuteckého 22, Banská Bystrica,
Všetky termíny >>
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.